گواهینامه کیفیت رال آلمان

گواهینامه کیفیت رال آلمان که نام کامل آن RAL GZ 716 می باشد یک استاندارد تدوین شده در موسسه GKFP در کشور آلمان می باشد و کلیه الزامات و انطباق های لازم جهت پنجره های یو پی وی سی شامل انواع پنجره با پروفیل های سفید، لمینیت و کواکستروژن و نیز بعضی ملزومات تولید پنجره مانند نوارهای درز بندی را شامل می گردد. در بخش های مختلف این استاندارد انواع روش های آزمون و نیز الزامات پروفیل های سفید، لمینیت و کواکستروژن اشاره شده است و دستورالعمل هایی برای انجام برخی آزمون ها قید گردیده است.

موسسه SKZ آلمان
موسسه SKZ آلمان یک مرکز تحقیقاتی و آزمایشگاهی است که سابقه طولانی در تحقیقات آزمایشگاهی و عملیاتی داشته و نیز مورد وثوق و اطمینان بسیاری از موسسات استاندارد آلمان و اروپا از جمله موسسه GKFP می باشد. این مرکز با گرد آوری تجهیزات آزمایشگاهی جهت آزمون انواع محصولات پلیمری سعی دارد تا با ارائه نتایج قابل اطمینان و بی طرفانه معیاری برای کیفیت محصولات تولیدی شرکت ها در اختیار جامعه صنعتی قرار دهد. لازم بذکر است که این موسسه آزمایشگاهی، گواهینامه های کیفیت محصول جهت بعضی محصولات پلیمری مانند انواع لوله پی وی سی و لوله های چند لایه که پس از بازدید ها و ممیزی های مشخص صورت می گیرد صادر می نماید ولی در رابطه با محصولات پروفیل های یو پی وی سی در و پنجره فقط ممیزی و انجام آزمون های محصول را در آزمایشگاه خود واقع در شهر وورتزبورگ آلمان بر عهده دارد.
فرآیند صدور گواهینامه کیفیت رال آلمان
فرآیند ممیزی، انطباق و صدور گواهینامه کیفیت رال آلمان جهت محصولات پروفیل های یو پی وی سی به دو موسسه GKFP و SKZ مربوط است. بدین صورت که استاندارد RAL GZ 716 از موسسه GKFP توسط شرکت متقاضی خریداری و پس از پیاده سازی، انطباق و اطمینان از اینکه الزامات این استاندارد در مورد محصولات، آزمایشگاه، دستورالعمل های مستندسازی و ذخیره نمونه محصولات و نتایج آزمون ها و نیز آموزش دقیق مفاهیم و روش های اندازه گیری و انجام آزمون به کارشناسان و تکنسین های کنترل کیفیت صورت پذیرفت و مستندات آن به این موسسه اعلام می گردد. با توجه به اینکه موسسه GKFP آزمایشگاه در اختیار ندارد و فقط جنبه تحقیقاتی و تدوین استاندارد و اعطای گواهینامه کیفی را بر عهده دارد، ممیزی کارخانه، انبار، آزمایشگاه، مستندات و کنترل روش های اجرایی تولید کنندگان پروفیل های یو پی وی سی را به موسسه SKZ واگذار می نماید. موسسه SKZ نیز با حضور در بخش های مختلف کارخانه و انبار اقدام به نمونه برداری از محصولات در حال تولید و نیز محصولات تولیدی قبلی بصورت اتفاقی می نماید.
پس از کنترل مستندات و مصاحبه با افراد شاغل در بخش های کنترل کیفیت و آزمایشگاه و نیز مدیریت سازمان، صورتجلسه نمونه برداری تکمیل و نمونه های علامت گذاری شده جهت ارسال به آزمایشگاه موسسه در وورتزبورگ آماده می گردند. پس از ارسال نمونه ها به آزمایشگاه SKZ آلمان، این موسسه آزمون های مشخص شده در استاندارد RAL GZ 716 را در رابطه با محصولات نمونه برداری شده انجام و نتایج را به شرکت تولید کننده و نیز موسسه GKFP اعلام می‌نماید.
گواهینامه کیفیت رال آلمان توسط موسسه GKFP پس از مثبت بودن نتایج آزمون ها در سه مرتبه ممیزی و نمونه برداری صادر می گردد. لازم بذکر است که ممیزی و نمونه برداری فوق در هر سال دو مرتبه تکرار می گردد تا روند انجام کنترل کیفیت داخلی و مستند سازی سازمان در زمان طولانی به اثبات برسد. لذا زمان مورد نیاز جهت اخذ گواهینامه کیفی رال در بهترین حالت که مشکلی در ارزیابی وجود نداشته باشد، حدود دو سال به طول می انجامد.
مشخصات کیفی مورد نظر استاندارد رال جهت محصولات پروفیل یو پی وی سی

کنترل مشخصات و آزمون های مختلف بر روی محصولات یو پی وی سی صورت می گیرد و بطور خلاصه نام این آزمون ها عبارتند از :
بررسی رنگ و براقیت پروفیل
اندازه گیری ابعاد پروفیل
اندازه گیری جرم واحدطول
اندازه گیری دانسیته پروفیل
 آزمون رفتارمحصول پس ازگرم شدن
 آزمون مقاومت ضربه چارپی
آزمون ضربه دردمای پایین
آزمون برگشت حرارتی
آزمون گوشه جوش خورده
کنترل مشخصات ظاهری محصول، تاریخ و مشخصات درج شده روی محصول
آزمون انحراف ازخط راست
 آزمون دمای نرمی ویکات
 آزمون تعیین ثبات حرارتی محصول
 مدول الاستیسیته (خمشی و کششی)
 آزمون هوازدگی مصنوعی (تست زنون)
آزمون ثبات رنگ پس از هوازدگی مصنوعی
 آزمون مقاومت ضربه چارپی پس از هوازدگی مصنوعی

علاوه بر آزمون های فوق که در استاندارد RAL GZ 716 ذکر شده است و در رابطه با محصول می باشد، آزمون های مواد اولیه که لازمه کارکرد صحیح مجموعه و اطمنیان از ثبات کیفیت مواد اولیه است در آزمایشگاه ویستابست صورت می پذیرد:
اندازه گیری رطوبت PVC
 اندازه گیری رطوبت کربنات کلسیم
 آزمون ریزش PVC
 آزمون دانسیته ظاهری PVC
 آزمون تعیین اندازه ذرات PVC
 آزمون تعیین میزان مواد فرار مواد اولی

شرکت های دارنده گواهینامه کیفیت رال آلمان
در حال حاضر شرکت ویستابست بعنوان اولین دارنده این گواهینامه کیفی در ایران می باشد و در این رابطه لازم است اشاره ای به زمان و روند اخذ این گواهینامه در گذشته داشته باشیم.
با توجه به نیاز به پیاده سازی الزامات کیفی و مستند سازی های لازم، زمان و هزینه هایی که دریافت این گواهینامه در بر دارد، ویستابست برای اولین بار در سال 2010 موفق به اخذ این گواهینامه کیفیت گردید. لیکن با توجه به اعمال تحریم های ناجوانمردانه از سوی اتحادیه اروپا، تمدید این گواهینامه میسر نگردید. پس از گذشت چند سال و انجام مذاکرات بین المللی و برطرف شدن تحریم ها و برقراری قراردادها امکان پذیر شد و در اواخر سال 2015 شرکت ویستابست مجددا برای اخذ این گواهینامه کیفت اقدام نمود و برای دومین بار موفق به اخذ این گواهینامه در سال 2017 گردید.

دریافت گواهینامه کیفت رال آلمان بصورت کاملا داوطلبانه دریافت می گردد و بمنظور ارتقاء و به روز آوری سیستم های کنترل کیفیت و ثبات کیفیت محصولات در دراز مدت در دستور کار شرکت ویستابست قرار گرفته است و امید که در این مسیر بهتر از گذشته حرکت کنیم.